Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje

Kolejna porcja informacji o projekcie „Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje”

Realizator: Stowarzyszenie „Europejskie Centrum Innowacji”.

Termin realizacji: 21 – 27 września 2020

Miejsce realizacji: sale multimedialne szkół w Nowej Soli (CKZiU ‘Elektryk”) oraz Iwano-Frankowsku (Liceum nr 23)

To międzynarodowy projekt, który ma na celu uświadomienie wartości upcyklingu. O ile pojęcie recyklingu nie jest obce nie tylko miłośnikom ekologicznego stylu życia, o tyle z upcyklingiem nie każdy się spotkał. Termin ten odnosi się do produktów wysokiej jakości, których materiałem wyjściowym były surowce pochodzące z recyklingu. O ile recykling można określić jako „wrzucenie do ponownego obiegu”, to upcykling jest „wrzuceniem do wyższego obiegu”, a nawet „recyklingiem 2.0”.

Upcykling to sposób na wyzwolenie kreatywności przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. Za przykład upcyklingu może posłużyć technika tworzenia kolaży, rzeźb, czy nadawanie drugiego życia używanej odzieży.

Projekt „Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje” będzie się odbywał  w dniach 21-27 września 2020 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli. Drugim uczestnikiem projektu jest LO nr 23 w Iwano-frankowsku na Ukrainie. Uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach online przy wsparciu fachowców z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego: p. prof. Jarosława  Dzięcielewskiego o specjalności rzeźba i p. prof. Radosława Czarkowskiego zajmującego się rysunkiem, malarstwem instalacją i działaniami interdyscyplinarnymi.

Z kolei nauczyciele i uczniowie z  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu z technikum reklamy, przemysłu mody, fotografii i multimediów wesprą działania uczestników projektu w zakresie przygotowania ubiorów i pokazu mody.