Startujemy!!!

Czy zmiotą ze sceny politycznej starych wyjadaczy z PO, PiS, SLD, PSL i raczkujący ruch Kukiza? Mają na to duże szanse. Są młodzi, kreatywni i pełni zapału. O kim mowa? O uczestnikach projektu „Młodzieżowa Rzeczpospolita Wyborcza”

– Chcemy zachęcić młodzież do korzystania z biernego i czynnego prawa wyborczego. Mówiąc inaczej zamierzamy przekonywać do chodzenia na wybory i świadomego głosowania, ale także do kandydowania – podkreśla Rafał Stasiński, kierownik projektu podczas konferencji inaugurującej projekt, która odbyła się w piątek 29 maja w nowosolskim „Elektryku”.

Projekt to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Europejskie Centrum Innowacji, Miasta Nowa Sól oraz pięciu szkół ponadgimnazjalnych z Nowej Soli: CKZiU „Elektryk”, LO, ZSP nr 2 „Nitki”, ZSP nr 3 „Odlewniak”, ZSP nr 4 „Spożywczak”.

Stowarzyszenie otrzymało blisko 200 000 złotych dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. To rządowy program realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspierający m.in. rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Nowosolski wniosek konkurował z ponad pięcioma tysiącami innych pomysłów. W kategorii projektów dwuletnich zajął ósme miejsce w kraju. To jedyna tego typu inicjatywa w lubuskiem.

Dlaczego realizujecie projekt? – Frekwencja wyborcza wśród osób 18-25 lat jest niska w porównaniu do innych grup wiekowych. Młodzi niezbyt chętnie uczestniczą w wyborach. Ponadto rzadko kandydują. W 2014 r. w wyborach do rady miejskiej w Nowej Soli było tylko 4 kandydatów w wieku 18-25 lat na 100 aspirujących o mandat, a średnia wieku wyniosła 48 lat. Natomiast średnia wieku kandydatów na prezydenta to 55 lat. Pytamy zatem gdzie są młodzi? – mówi R. Stasiński – Prezydent elekt Andrzej Duda to najmłodszy prezydent na świecie. Może przyszedł dobry czas na najmłodszych radnych, posłów i senatorów.

Organizatorzy projektu podkreślają także, że projekt wynika z niekorzystnych zmian w programach nauczania szkół. Od kilku lat okrajane są lekcje z zakresu wiedzy o społeczeństwie, czy historii najnowszej na rzecz przedmiotów ważnych z punktu widzenia gospodarki. Dominuje myślenie o konieczności „produkcji techników i inżynierów”, a zapomina się o tym, że ten inżynier także musi mieć świadomość obywatelską.

Projekt na dobre ruszy po wakacjach. W pierwszej kolejności zostanie powołana PKW, czyli Projektowa Komisja Wyborcza. Jej celem będzie opracowanie kodeksu wyborczego, nadzór nad obwodowymi komisjami wyborczym, druk materiałów wyborczych (ogłoszeń, kart) czy stworzenie kalkulatora wyborczego. Dla blisko 1000 uczniów ze szkół zostanie przeprowadzone szkolenie ABC głosowania.

– Chcemy pokazać jak wyglądają wybory od kuchni. Cała procedura wyborcza odbędzie się tak jak podczas prawdziwych wyborów z zachowaniem wszystkich reguł – mówi Krzysztof Marciniec, Sekretarz Miasta.

– Wybory samorządowe oraz awaria systemu informatycznego obnażyła jak niewiele wiemy o samej procedurze głosowania. To pewnie dlatego oskarżenia o fałszowanie wyborów padały na tak podatny grunt. W telewizji mogliśmy usłyszeć news o tym, że komisje obwodowe liczą głosy ręcznie, podczas gdy każdy, kto otarł się o pracę w komisji wie, że tak jest od zawsze – dodaje R. Stasiński.

Uczniowie i uczennice z 5 szkół ponadgimnazjalnych będą mogli rejestrować szkolne i międzyszkolne komitety wyborcze. To one wystawią kandydatów do sejmu i senatu oraz na prezydenta. Każdy komitet otrzyma wsparcie finansowe – 3000 zł na prowadzenie kampanii wyborczej – druk ulotek, plakatów, gadżetów.

W przekonywaniu wyborców będą im pomagać specjaliści od marketingu wyborczego i public relations. Grupa 100 osób pozna współczesne zasady prowadzenia kampanii wyborczej, możliwości wpływu społecznego, skuteczne formy przekazu i reklamy wyborczej. Te umiejętności z pewnością przydadzą im się w przyszłości, gdy będą chcieli kandydować w prawdziwych wyborach. Szykuje się zatem ostra wyborcza rywalizacja.

Wybory nie zakończą projektu. Wyłoniony prezydent i parlament będą obradować rotacyjnie w 5 szkołach ponadgimnazjalnych w Nowej Soli. Wyłoniony sejm i prezydent powołają radę ministrów składającą się przedstawicieli sejmu oraz osób spoza sejmu (maks. 4 osoby). Praca młodzieży będzie opierała o ideę RPG (ang. role-playing game), czyli popularnych erpegów zwanych także grami fabularnymi lub grami wyobraźni.

W grze fabularnej gracze wcielają się w role konkretnych postaci, których obowiązują ustalone zasady gry (zwane mechaniką gry) oraz przygotowany wcześniej scenariusz.

Młodzież zasiadająca w parlamencie weźmie udział także w Młodzieżowej Akademii Liderów – cyklu trzech trzydniowych szkoleń wyjazdowych. Ponadto uda się z wizytą do Sejmu i Senatu RP w Warszawie.

– To bardzo interesująca inicjatywa. Podjęliście się ważnego wyzwania – zwiększenia świadomości wyborców. W pełni popieram takie przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że upowszechnicie informacje o projekcie także w innych szkołach w naszym województwie – powiedział uczestniczący w konferencji inaugurującej projekt Stanisław Blonkowski, Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

– Podczas wyborów prezydenckich połowa mieszkańców Polski, w tym zapewne w dużej części osób młodych została w domach. Połowa osób oddało prawo do decydowania o swojej przyszłości innym osobom. Dlatego tak ważna jest świadomość podejmowanych decyzji – mówi K. Marcini